U okviru obilježavanja „Ilindanskih dana“ kojom Opština Oštra Luka obolježava Ilindan kao svoju krsnu slavu 02. avgusta, programom aktivnosti planirano je i održavanje tradicionalne manifestacije „Grmečka korida“.
Ove godine, proslavlja se veliki jubilej, jer se obilježava 250 godina od održavanja prve koride. Zbog kulturno-istorijske važnosti ovog događaja, organizacioni odbor ove manifestacije već je počeo pripreme kako bi se ovaj datum obilježio na dostojanstven način. 250. Grmečka korida će se održati na Popovića brdu u Oštroj Luci 06. i 07. avgusta 2022. godine, sa znatno proširenim programom.
Na sastanku organizacionog odbora donijeti su i zaključci koji se tiču utvrđivanja plana i programa, medijskog praćenja i finansijskog okvira manifestacije. Takođe, radiće se i na pronalaženju dodatnih finansijskih sredstava od strane javnih institucija i drugih donatora, s obzirom na proširenje programa i troškova koji to zahtijevaju.
Dalibor LJuboja, predsjednik Organizacionog odbora „250. Grmečke koride“ istakao je da Opština Oštra Luka kao lokalna zajednica od 1997. godine organizuje i najvećim dijelom finansira održavanje „Grmečke koride“.
“Ova manifestacija je jedna od najvažnijih događaja u zapadnom dijelu Republike Srpske sa kulturološkog stanovišta jer se njenim kontinuiranim održavanjem čuva tradicija srpskog naroda. Ona predstavlja izvornu kulturno – istorijsku tekovinu područja Krajine i Podgrmeča. NJen osnovni sadržaj jeste organizovanje borbi posebno odgajanih i treniranih bikova teških u prosjeku oko 1.000 kg. Simbolički elemenat koji ona u sebi nosi jeste očuvanje tradicije otpora srpskog naroda prema okupatorima. Pripovjetka „Jablan“ našeg pisca Petra Kočića, dovoljno svjedoči o tome“”, rekao je on.
Poslije Drugog svjetskog rata „Grmečka korida“ se održavala na lokalitetu Međeđe brdo, na teritoriji opštine Sanski Most. To je bila najveća manifestacija takvog tipa u bivšoj Jugoslaviji i okupljala je oko 100 000 posjetilaca svake godine. Sa potpisivanjem Dejtonskog sporazuma, Opština Oštra Luka je imala moralnu i civilizacijsku obavezu da nastavi sa organizovanjem „Grmečke koride“. Takođe, organizovanjem ovog događaja stvara se pretpostavka za okupljanjem srpskog stanovništva koji je nekad živio na teritoriji opštine Sanski Most i šire.