Nakon sedamnaest godina od početka izgradnje hrama Vaskrsenja Gospodnjeg u Srpcu danas je izvršen svečani čin osvećenja ove pravoslavne svetinje pred više od hiljadu vjernika iz nekoliko gradova banjalučke regije.
Svetu liturgiju služio je episkop banjalučki Jefrem uz sasluženje episkopa novogračaničko-srednjozapadnoameričkog Longina i episkopa marčanskog Save, koji je porijeklom iz Srpca, uz više sveštenika i đakona banjalučke eparhije.
Starješina hrama, Željko Sarić, koji je na današnjoj ceremoniji odlikovan u čin protojereja, rekao je da je ovo za našu parohiju i cijeli Srbac najradosniji dan jer smo dobili novo mjesto na kojem će se služiti svete liturgije i druge svete tajne i molitvoslovlja.
„Naši preci su na isti ovaj datum prije 117 godina, u nedjelju po Velikoj Gospojini, osveštali stari hram i radosni smo što pripadamo generaciji pravoslavnih Srba koja je izgradila ovaj hram i dočekala da se osveti“, rekao je Sarić.
Episkop banjalučki Jefrem na današnjoj svečanosti odlikovao je i jereje srbačke parohije Aleksandra Kusturića i Petka Vukovića u čin protonamjesnika.
Za kuma hrama izabran je Srpčanin Zoran Berić koji sa porodicom živi u Čikagu i koji je od strane episkopa Jefrema imenovan za velikog dobrotvora parohijskog hrama a priznanje za dobrotvora hrama dobili su kum ikonostasa Mirko Savić i njegova familija koji žive u Subotici i kum crkvenog inventara Anka Malinović sa porodicom.
Priznanje za velikog dobrotvora parohijskog hrama dobila je i ministar finansija u Vladi Republike Srpske Zora Vidović koja je pomogla izgradnju hrama i završetak uređenja porte hrama, dok je arhijerejska gramata priznanja i blagodarnosti posthumno uručena proti Vidu Maletiću, dugogodišnjeg srbačkom parohu, koji je udario temelje hrama i započeo njegovo zidanje, ali zbog teške bolesti nije dočekao današnji čin osvećenja. U njegovo ime, priznanje je primio sin Veroljub.
Episkop Jefrem uručio je arhijerejsku gramatu priznanja svim načelnicima opština koji su doprinijeli izgradnji i završetku hrama, i to Milošu Milinčiću koji je bio jedan od prvih inicijatora za izgradnju, Goranu Kljajčinu koji je pomogao oko dobijanja građevinske dozvole, Mirku Kojiću koji je doprinio da izgradnja počne blagovremeno i uspješno, Dragi Ćiriću koji je kumovao novoizgrađenim temeljima hrama i Mlađanu Dragosavljeviću koji je pomogao da se radovi na hramu blagovremeno završe.
Načelnik opštine Mlađan Dragosavljević rekao je da je današnji dan zlatnim slovima upisan u istoriju ove lokalne zajednice i istakao da je ovo praznik ne samo za naše građane i srbačku parohiju, već i cijelu banjalučku eparhiju.
„U izgradnju hrama uloženo je oko tri miliona KM zahvaljujući velikom broju priložnika, među kojima je bila Opština Srbac i Vlada Republike Srpske. Naša želja je da nakon ovoga pokrenemo aktivnosti kako bi se izvršila rekonstrukcija hrama Pokrova Presvete Bogorodice, koji je jedan od najstarijih u našoj opštini“, rekao je načelnik Dragosavljević.
U obraćanju vjernicima, episkop marčanski Sava, koji je porijeklom iz Srpca, izrazio je posebnu čast i zadovoljstvo što se danas nalazi u Srpcu kao predstavnik NJegove svetosti patrijarha srpskog Porfirija kome pomaže u svakodnevnim obavezama kao vikarni episkop.
„Imam posebnu radost i blagoslov što sam među ljudima od kojih većinu poznajem, među ljudima sa kojima sam odrastao, zajedno se molio Bogu i sačinio prve korake u crkvenom životu. Prenosim blagoslove, molitve i srdačne pozdrave patrijarha Porfirija koji ima posebnu brigu za vjerni narod u Republici Srpskoj što pokazuje svojom ljubavlju i čestim posjetama Srpskoj“, rekao je episkop Sava.
Činu osvećenja prisustvovali su brojni zvaničnici, među kojima i srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik koji je izjavio da je Srpska pravoslavna crkva jedan od najvažnijih stubova našeg identiteta i da je važno da oko nje ostanemo okupljeni.
“Danas sam imao potrebu da budem dio ove svečanosti. Čestitam svima koji su pomogli da se izgradi ovako veličanstven hram . On je obilježje našeg postojanja i identiteta srpskog naroda”, rekao je Dodik.
Osvećenju su prisustvovali i ministri u Vladi Republike Srpske Zora Vidović i Zlatan Klokić, pomoćnik ministra rada i boračko-invalidske zaštite Milan Torbica, potpredsjednik Narodne skupštine RS Milan Petković, direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić, načelnici opština Prnjavor, Laktaši i Jezero Darko Tomaš, Miroslav Bojić i Snežana Ružičić, zamjenik načelnika opštine Vladimir Gužvić, predsjednik Skupštine opštine Srbac Miloš Budić, načelnici opštinskih odjeljenja, odbornici Skupštine opštine Srbac, direktori javnih preduzeća i ustanova i drugi.
Hram Vaskrsenja Gospodnjeg rađen je u vizantijskom stilu i po projektu arhitekte LJubice Bošnjak iz Beograda koja je projektovala na desetine crkava u zemljama bivše Jugoslavije. Zajedno sa krstom njegova visina iznosi 37 metara, a površina 460 kvadratnih metara zbog čega može primiti više od 500 vjernika ili pet puta više od starog hrama Pokrova Presvete Bogorodice koji je sagrađen 1905. godine.
Današnju svečanost uveličale su i članice Udruženja žena Srbac koje su na gradskom trgu priredile mini sajam svojih ručnih radova, suvenira, zimnice i domaćih jela i pića kao i članovi Srpskog kulturno-umjetničkog društva “Beli anđeo” koji su izveli jednu od svojih koreografija u porti hrama.