Sokolac: Sabor „Pjevaj, Romanijo“ okupio 30 učesnika

Na Saboru starog srpskog pjevanja „Pjevaj, Romanijo“ na Sokocu juče se okupilo 30 učesnika, izvornih pjevačkih grupa, guslara i pjesnika iz Srbije, Crne Gore i Republike Srpske.

Sabor je organizovalo sokolačko Kulturno-umjetničko društvo /KUD/ „Zavičaj“.

Slobodan Komlenović iz ovog KUD-a rekao je novinarima da su se pjesmom, svako iz svog kraja, predstavile ženske i muške izvorne pjevačke grupe, mladi guslari Lazar Čolaković i Nemanja Curović, tročlana grupa djevojaka sa Pala, te pjesnici Nedeljko Žugić, Marijana Vukotić i Saša Nikolić.

Načelnik opštine Sokolac Milovan Bjelica otvorio je ovu manifestaciju čuvara tradicije i srpske duhovnosti u porti Hrama Svetog proroka Ilije.

On je zahvalio učesnicima ovakvih manifestacija što njeguju tradiciju starog srpskog pjevanja, epske poezije i gusala, za koju je područje Romanije oduvijek vezano.

„Ako mislimo ići dalje moramo znati odakle smo i svoje korijene. Ako to ne znamo, nemamo budućnost“, poručio je Bjelica.

Branko Poledica, vođa pjevačke grupe „Zavičajci“ iz Čačka, rekao je da od 2001. godine njeguju tradiciju svih krajeva Srbije učestvujući na manifestacijama ovog tipa, ali ponajviše pjevaju izvornu pjesmu sa obronaka Javora, Golije i Mučnja odakle potiču njihovi članovi.

Srpsko kulturno-umjetničko društvo „Vojkovići“ iz Istočne Ilidže postoji 20 godina, a juče se na Sokocu predstavila tročlana ženska izvorna grupa, ponosna, kako kaže Milenka Golijanin iz ove grupe, što su do sada osvojili niz nagrada i priznanja pjevajući romanijsku melodiju, nastupajući i sa muškim izvornim grupama ovog društva „Jabučani“ i „Sokolovi“.

Član muške pjevačke grupe „Sretenjska svitanja“ iz Ranilovića kod Aranđelovca Dragan Jotić već peti put sa svojim prijateljima nastupa na Sokocu sa pjesmom starom više od 200 godina „Oj Kosmaju“, ali bi, kako kaže, volio da nauči i izvornu romanijsku pjesmu.

Na Saboru „Pjevaj, Romanijo“ posebnu pažnju je privukla tročlana grupa djevojaka koje nastavljaju tradiciju izvorne grupe „Paljanke“, napominjući da je sve manje mladih koji žele da pjevaju izvorne pjesme, ali da su one ponosne na svoju narodnu nošnju i pjesmu, te da imju veliku podršku starijih članica grupe „Paljanke“ od kojih uče.

Dobrila Stevanović, član pjevačkog društva „Momčilo Tešić“ iz Požege godinama nastupa njegujući šumadijski melos, izvodeći ga sa još desetak članova grupe u svim krajevima Srbije i Republike Srpske.

Ona naglašava da je teže pjevati melodije njenog zavičaja jer treba istrajati u ispjevavanju prateći prvog pjevača, što njihovu pjesmu čini drugačijom.

Organizaciju 7. Sabora starog srpskog pjevanja „Pjevaj, Romanijo“ pomogli su generalni sponzor opština Sokolac, Ministarstvo kulture Srbije, grad Istočno Sarajevo, Crkvena opština Sokolac, te više kompanija, privrednika i pojedinaca.