U čitaonici Narodne biblioteke u Srpcu sinoć je održana promocija knjige Nede Đukić Borojević „Vila sa Čakora“ koja govori o stradanju devetnaestogodišnje djevojke Branke Đukić, koju su ubila dvojica Albanaca sa Kosova i Metohije na planini Čakor 1975. godine, nakon što su pokušali neuspješno da je siluju.
Tragediju koja je potresla tadašnju Jugoslaviju, književnica je pretočila u dramu, a u drugom dijelu knjige je sakupila bogatu dokumentaciju o samom događaju, ali i svemu što je iz njega proisteklo – o suđenju ocu, spomen obilježju na mjestu tragedije, pisanju štampe, brojnim pjesmama posvećenim Branki Đukić, memorijalu koji se održava na Čakoru i slično.
Borojević je rekla da je ovo 37. po redu promocija njene knjige i istakla da se ove tragedije sjećala iz vremena kad je bila djevojčica, jer je njen otac donio audio kasetu koju su slušali, a koja je svjedočila o ovoj tragediji.
Navodi da su je radoznalost i istraživački duh uputili na staze predaka u želji da pronađe korijene i upozna svoju postojbinu, a tako se i rodila želja da napiše knjigu o tragediji devetnaestogodišnje djevojke.
“Željela sam da napišem knjigu, posvećenu toj tragediji, a kroz istraživanje sam došla do mnogo podataka koji nisu bili publikovani i koji se prvi put pojavljuju u mojoj knjizi. Branka je bila prva žrtva kosovskog separatizma. Nažalost, nama i danas sa Kosova i Metohije stižu slične priče o stradanju srpskog naroda na tom prostoru. Večeras nas je sabrala nesrećna tema, ali to je naša srpska sudbina jer nama je suđeno nositi krst. Ne smijemo nikada zaboraviti sve te strašne sudbine srpskih porodica na Kosovu“, poručila je književnica.
Promociji je prisustvovao i prof. dr LJubomir Milutinović koji je istakao da je u Srpcu proveo 16 godina i da mu je to drugi zavičaj. Svoje izlaganje posvetio je značaju gusala u istoriji srpskog naroda te naglasio da je ovaj instrument “istok srpskih ideala i zaštitnik pravde i morala”.
O knjizi je govorio i profesor ruskog jezika Borislav Marić koji je istakao niz detalja iz knjige za koju je rekao da je u pravom smislu riječi knjiga koja njeguje kulturu sjećanja srpskog naroda.
U ime organizatora Narodne biblioteke Srbac promociju je vodila Slađana Kragulj a uz zvuke gusala upotpunio ju je guslar Vaso Drašković iz Banjaluke.
Neda Đukić Borojević je rođena je u Velikoj Sočanici kod Dervente. Do sada je napisala brojna prozna i poetska djela, a za neka od njih je i nagrađena. Član je Udruženja književnika Republike Srpske i Srbije, Matice srpske, kao i više književnih klubova i kulturno–umjetničkih društava u Srpskoj, Srbiji i Crnoj Gori.