U sali Skupštine opštine danas je održana deveta radna sjednica Privrednog savjeta opštine Srbac na kojoj su razmatrana aktuelna pitanja o privrednim kretanjima i zaposlenosti, opštinskim podsticajima, budžetu i planu kapitalnih investicija za narednu godinu i druge teme.
Sjednicom je predsjedavao načelnik opštine Mlađan Dragosavljević, koji je predsjednik Privrednog savjeta, a najviše pažnje izazvao je plan upisa učenika u prve razrede srednje škole u Srpcu za školsku 2025/26. godinu.
Tim povodom, načelnik Mlađan Dragosavljević je rekao da je od ove školske godine obezbijeđen besplatan prevoz za sve učenike putnike sa područja opštine Srbac za šta su povećana sredstva u budžetu opštine za narednu godinu sa 25 na 70 hiljada KM.
“Učenici će imati plaćenu mjesečnu kartu tokom cijelog školovanja i prema podacima kojima raspolažemo ove godine je nešto veći broj upisanih đaka u naš srednjoškolski centar, tako da vjerujem da je i ova mjera imala na to uticaj. Razmišljamo o tome da uvedemo stipendiranje srednjoškolaca u određenim kategorijama a sve u cilju da dodatno stimulišemo đake da upišu srednju školu u Srpcu, umjesto u drugim opštinama i gradovima, poput Laktaša, gdje će naredne godine početi sa radom srednjoškolski centar”, rekao je načelnik Dragosavljević.
Direktor Centra srednjih škola “Petar Kočić” Srbac, Milenko Živanić, rekao je da je u školskoj 2025/26. godini planiran upis 104 učenika u pet odjeljenja.
“Planiramo upis po jednog odjeljenja gimnazije opšteg smjera sa 20 učenika, zatim jedno kombinovano odjeljenje automehaničara i bravara-zavarivača sa po 12 učenika, po jedno odjeljenje carinskih tehničara i poslovno-pravnih tehničara sa po 20 učenika i jedno odjeljenje frizera sa 20 učenika”, rekao je Živanić.
Prilikom izrade prijedloga u srednjoškolskom centru su se rukovodili podatkom o broju učenika koji završavaju deveti razred na području opštine Srbac (152 učenika), brojem i kvalifikacionom strukturom lica sa srednjom stručnom spremom koja se vode kao nezaposlena na evidenciji Biroa rada Srbac, rezultatima ankete kojom su obuhvaćeni roditelji učenika i učenici koji završavaju deveti razred, mogućnostima organizovanja praktične nastave, kadrovskim, prostornim i drugim uslovima kojima škola raspolaže, a konačan prijedlog upisa treba da usvoji Školski odbor do kraja decembra.
On smatra da otvaranje srednjoškolskog centra u Laktašima neće predstavljati prijetnju u pogledu smanjenog upisa broja đaka u našoj opštini.
“Prema podacima sa kojima raspolažem u Laktašima planiraju upis učenika u odjeljenja medicinskih tehničara, ekonomskih tehničara, tehničara računarstva i programiranja, tehničara CNC tehnologija i alatničara. Ove godine nijedno od ovih zanimanja nismo planirali za upis, tako da učenici neće biti dovedeni u situaciju koju od škola da izaberu. To svakako nije ništa novo jer je i do sada određen broj učenika odlazio u Banjaluku, Gradišku i druge lokalne zajednice kako bi se školovao za medicinske tehničare i druga zanimanja. Smatram da je srednja škola u Laktašima dobra i zdrava konkurencija za nas kako bismo poboljšali naš rad, uslove života, rada i boravka u školi”, istakao je Živanić.
Prema njegovim riječima, Centar srednjih škola u Srpcu u ovoj školskoj godini pohađa 305 učenika koji su raspoređeni u 16 odjeljenja.
“Prije desetak godina taj broj je bio znatno veći i imali smo oko 600 učenika koji su bili raspoređeni u 24 odjeljenja, međutim taj trend smanjenja broja đaka prisutan je u cijeloj Republici Srpskoj, ali i šire”, naveo je Živanić.
On je istakao da su u prethodne četiri godine uloženo preko milion KM u rekonstrukciju škole, prije svega u poboljšanje energetske efikasnosti objekta.
“Radili smo postavljanje fasade, zamjenu stolarije, renoviranje sanitarnih čvorova, proširivanje kotlovnice i prelazak na grijanje sa peletom. Bilo je u planu da se uradi i sanacija rasvjete, međutim, to nismo uspjeli uraditi za taj iznos novca. Uslovi rada u školi su sada neuporedivo bolji, ali sigurno je da ima još toga za uraditi i u narednom periodu planiramo urediti podove u učionicama, kupiti novi namještaj i slično. Smatram da je uvođenje plaćanja prevoza za sve učenike putnike tokom cijelog srednjoškolskog obrazovanja dobra mjera lokalne uprave jer će to veoma značiti za budžet njihovim porodicama”, naglasio je Živanić.
Poseban naglasak stavio je na projekat “CNC centar Srbac” finansiran od Regionalnog čelendž fonda čija vrijednost iznosi 575.953 evra.
“Naša škola je prošla na konkursu sa ovim projektom a iznos je namijenjen za adaptaciju barake pored škole i opremanje radionica sa kupovinom mašina i svim onim što je potrebno za izvođenje praktične nastave. Trenutno je u fazi raspisivanje tendera za građevinske radove, što očekujemo na proljeće. Opremanjem ove radionice imaćemo zaokružen cjelokupan proces obrazovanja u našoj ustanovi”, istakao je Živanić.
Dragan Tatomir, vlasnik privatne firme “Tat-Kom” koja se bavi drvopreradom, rekao je da od 40 radnika, koji rade u njihovom objektu u Sitnešima, ima samo jedan kvalifikovani drvoprerađivač a kako bi se mogli širiti potrebni su im školovani kadrovi.
“Oni koji se nisu školovali za ovo zanimanje moraju proći dugotrajan proces učenja kako bi mogli obavljati poslove u ovoj oblasti i ako želimo zadržati drvopreradu na našem prostoru moramo pronaći način da dođemo do potrebnog kadra. Naša firma je spremna da zajedno sa lokalnom upravom stipendira đake koji bi bili spremni da se školuju za drvoprerađivača i pozivam roditelje budućih srednjoškolaca da dođu sa svojom djecom u našu firmu i uvjere se kako izgleda proizvodni proces”, rekao je Tatomir.
On je istakao da su spremni ponuditi puno veću platu za svoje radnike nego onima koji rade u drugim proizvodnim djelatnostima.
“Takođe smo spremni da damo punu platu učenicima koji u našoj firmi obavljaju praksu, isto kao što je primaju i drugi radnici i mislim da bi trebala biti sprovedena anketa koliko je firmi u Srpcu takođe spremno da učenicima plate praktičnu nastavu”, rekao je Tatomir.
Slobodan Đukić, vlasnik firme “Dijana tekstil”, rekao je da podržava ideju stipendiranja srednjoškolaca, naročito onih koji bi obavljali praktičnu nastavu kako bi od najranijih dana učili da žive od vlastitog rada a ne da se isključivo oslanjaju na pomoć roditelja.
U pogledu diskusije o budžetu za narednu godinu i rebalansu budžeta za 2024. godinu, načelnik opštine Mlađan Dragosavljević rekao je da su ove godine izdvojena značajna sredstva za kapitalne investicije zahvaljujući pomoći viših nivoa vlasti, te izrazio uvjerenje da će i u 2025. godini, za koju misli da će biti puna ekonomskih izazova, biti izvršen rebalans budžeta kako bi se realizovali neki novi projekti.
U analizi privrednih kretanja i zaposlenosti, načelnik odjeljenja za privredu, poljoprivredu i društvene djelatnosti Marko Miholjčić rekao je da je zabilježen stalan porast broja preduzetničkih radnji kojih je u prošloj godini bilo više za 60, odnosno porast sa 220 na 280 samostalnih preduzetnika. Što se tiče poslovnih subjekata, takođe je zabilježen porast sa 168 na 175, a porasli su i njihovi prihodi sa 220 na 230 miliona KM.
“Kada je u pitanju izvoz i spoljnotrgovinska razmjena, ukupna razmjena je bila 62 miliona KM, a pozitivno je da je uvijek veći izvoz nego uvoz, pa je tako izvezeno proizvoda u vrijednosti 37 miliona KM a uvezeno u vrijednosti od 25 miliona KM”, naveo je Miholjčić.
Prosječna plata u privredi na području naše opštine u 2018. godini iznosila je 760 KM a u 2023. godini 1129 KM i u poređenju sa prosječnom platom na nivou privredne komore Banja Luka taj iznos je niži za pola odsto a u odnosu na prosječnu platu u privredi u Republici Srpskoj niža je za 11 odsto.
“Samim tim je i zaposlenost na području opštine Srbac imala uzlaznu putanju a zasluga za to najviše ide privrednom sektoru. Sa oko 2300 radnika koliko je bilo zaposleno 2013. godine danas smo došli do cifre od preko tri hiljade na kraju 2023. godine. Međutim, svjedoci smo da ima određenih problema u ovoj godini, najviše u drvnom i tekstilnom sektoru, tako da ćemo vidjeti kako će se to odraziti na ukupne rezultate poslovanja u privredi opštine Srbac na kraju ove godine”, dodao je Miholjčić.
Što se tiče nezaposlenosti na području naše opštine, prije nekoliko godina bilo je oko dvije hiljade nezaposlenih, ali je po riječima Miholjčića, nakon promjena na Birou rada gdje je ostala samo aktivna ponuda radne snage, taj broj je smanjen na 970 lica u 2020. godini.
“Sada ih je trenutno 658 i sigurno je da i među njima ima ljudi koji su tu samo zbog ostvarivanja nekih drugih prava”, rekao je Miholjčić.
U budžetu za narednu godinu planiran je novčani iznos od 60 hiljada KM za podsticaj zapošljavanja u privredi i u planu je raspisivanje javnog poziva u narednih mjesec dana.
“Oi koji budu imali novozaposlenih radnika u 2024. godini moći će se prijaviti na javni poziv a to se odnosi na radnike sa srednjom i visokom stručnom spremom i imamo posebnu stavku za samostalne preduzetnike, odnosno za mlade do 30 godina koji su prvi put registrovali radnju i krenuli da se bave biznisom”, rekao je Miholjčić i dodao da će u narednoj godini biti povećani i podsticaji za poljoprivrednike.
Načelnik opštine Mlađan Dragosavljvić rekao je da je današnja sjednica opravdala očekivanja jer je zabilježen dobar odziv privrednika i njihova spremnost za učešćem u radu.
“To je bilo posebno vidljivo u pogledu plana upisa učenika u prve razrede srednjih škola i trudićemo se da sa naše strane, kao predstavnika lokalne uprave, preduzmemo određene mjere koje su proizašle iz diskusije, poput organizovanih posjeta roditelja i učenika privrednim subjektima koji budu imali potrebu za kvalifikovanom radnom snagom, a sve u cilju kreiranja najbolje upisne politike koja će podjednako zadovoljiti interese učenika i privrednika”, istakao je načelnik Dragosavljević.
Današnjoj sjednici Privrednog savjeta prisustvovao je i predsjednik Skupštine opštine Srbac, Dejan Dević.