Banja Luka: Kvalitet vazduha mjere četiri mjerne stanice

-U nekoliko prethodnih dana naše mjerne stanice su izmjerile povišene koncentracije zagađenih materija u vazduhu. Ova situacija nije nepoznata u periodu zime, odnosno loženja.

Kazao je ovo ovlašteni potpisnik Odjeljenja za komunalne poslove, Boriša Mandić koji je istakao da su u proteklih nekoliko dana meteorološki uslovi bili nepovoljni, što je i uticalo na kvalitet vazduha u gradu.

-Ipak, moram da kažem da situacija nije alarmantna. U gradu mjerimo koncentraciju zagađenosti vazduha na četiri mjerne stanice, sve zagađivače koji se nalaze u vazduhu: lebdeće čestice PM10/PM2.5, sumpor-dioksid (SO2), azotni oksidi (NO, NOa i NOx), ugljen-monoksid (CO) i ozon (O3), te možemo reći da su sve zagađujuće materije tokom cijele godine daleko ispod graničnih vrijednosti, osim u zimskom periodu i to posebno kada su nepovoljni vremenski uslovi i riječ je o isključivo lebdećim česticama. Dakle, u proljeće, ljeto i jesen zagađujuće čestice nisu ni blizu graničnih vrijednosti, a u zimskom periodu kada su nepovoljni vremenki uslovi imamo povišene vrijednosti samo lebdećih čestica – kazao je on.

Podsjetio je da Banja Luka radi dosta aktivnosti po ovom pitanju.

-U Budžetu grada za 2024. godinu planirano je 500 hiljada KM za energetsku obnovu fasada zgrada čime će se smanjiti potrošnja energije, a samim tim i smanjiti zagađenje. Ipak, najveći problem predstavljaju individualna ložišta kojih je veliki broj, posebno u naseljima sa dominantnim individualnim stambenim objektima. Kako bi ovu pojavu spriječili u zimskom periodu, mi bismo morali potpunosti da isključimo iz upotrebe individualna ložišta ili zamijenimo sa obnovljivim izvorima, što je u ovakvoj finansijskoj situaciji gotovo pa nemoguće. Banja Luka ima oko 50 hiljada domaćinstava. Mi radimo mnoge promotivne aktivnosti, strategije i planove, ulažemo u obnove fasada što je samo jedna od energetskih mjera. Ipak, važno je da sinhronizovano rade sve institucije i građani kako bismo u našem gradu obezbijedili bolje uslove i kvalitetniji vazduh, smanjiti upotrebu fosilnih goriva, smanjili toplotne gubitke – kazao je on.

Poručio je kako je izuzetno važno je da sve lokalne zajednice mjere kvalitet vazduha, da građani pravovoremeno budu obavješteni o trenutnom zagađenju, posebno rizičnije kategorije, kako bi se mogli zaštititi i postupiti u skladu sa preporukama ljekara.

-Upravo, iz tog razloga u našem gradu imamo četiri automatizovane mjerne stanice koje u relanom vremenu šalju podatke koji se objavljuju na stranici grada – zaključio je Mandić.

Podsjećamo, Grad Banja Luka je, nakon provedenog postupka javne nabavke, pokrenuo kontinuirano mjerenje kvaliteta vazduha na tri lokacije: Centar, Borik i Paprikovac.

Ovaj projekat je posebno značajan, jer će prvi put u Banjoj Luci podaci o kvalitetu vazduha biti dostupni u realnom vremenu na stranici https://www.banjaluka.rs.ba/gradjani/podaci-o-kvalitetu-vazduha/, a takođe će se kontinuirano vršiti mjerenje buke.