Foča: Perućica na dlanu- pomoću modernih uređaja omogućili praćenje života u prašumi

U Nacionalnom parku „Sutjeska“ na Tjentištu danas je otvoren Centar za virtuelnu stvarnost Perućica, koji će, u obrazovne, naučno-istraživačke i turističke svrhe, omogućiti praćenje života u jedinstvenom i strogo zaštićenom prirodnom rezervatu- prašumi Perućica.

Vrijednost projekta je 548.000 KM, a zajedno su ga finansirali EU, Njemačka i NP „Sutjeska“.

U Perućici se život odvija bez ikakvog uticaja čovjeka- dozvoljen je samo obilazak pojedinih njenih dijelova uz obaveznu pratnju vodiča, a uvođenjem virtuelne stvarnosti ostvaren je dvostruki cilj- prašuma je postala dostupnija široj javnosti, a istovremeno je unapređena njena zaštita očekivanim smanjenjem broja posjeta, istaknuto je na prezentaciji projekta.

Rukovodilac sektora za razvoj Nacionalnog parka Mirjana Radović pojašnjava da su postavljene četiri kamere na najatraktivnijim lokacijama u prašumi Perućici.

„Snimamo dolinu Sutjeske, zatim vodopad Skakavac, te vidikovce Beškita i Dragoš sedlo, a peta kamera vrši emitovanje sa sve te četiri kamere ovdje u Virtuelnom centru i preko našeg veb sajta, tako da će Perućica biti dostupna cijelom svijetu. Time smo podigli stepen zaštite, a istovremeno omogućili mnogo većem broju ljudi da uživaju u ljepotama Perućice“, kaže Radovićeva.

Centar za virtuelnu stvarnost Perućica smješten je u objektu nekadašnjeg Omladinskog centra, koji je za ove namjene renoviran.

Sastoji od tri dijela- izložbenog prostora, gdje će se vršiti prezentacija Perućice emitovanjem video signala, potom koferencijske sale od 250 mjesta, dok je treći dio administrativna prostorija.

Pomoću raznih modernih uređaja virtuelne stvarnosti, Nacionalni park će u ovom centru posjetiocima pružiti novo iskustvo i mogućnost da istraže i osjete život u prašumi.

„Imamo veliki broj setova ViaR naočara, pomoću kojih ćemo moći da emitujemo već razvijene ViaR programe, zatim 9De fotelju, koja služi u iste svrhe i jednu ViaR spravu isključivo za rekreaciju i zabavu djece, da to ne bude suvoparno učenje. Sve ovo što smo nabavili namijenjeno je za sve uzraste, od najmanjih da se zabave i usput nešto nauče, do studenata i načunih radnika koji će moći da vrše razna istraživanja“, rekla je Radovićeva.

Direktor NP „Sutjeska“ Aleksandar Kovač kaže da je ovaj projekat nadogradnja Naučno-istraživačkog centra koji je prošle godine otvoren u neposrednoj blizini.

„Ovo je završetak te univerzitetske osnove za unapređenje rada u proučavanju prvenstveno Perućice, njenog prirodnog bogatstva. Stvoreni su preduslovi i sada je na nama na koji ćemo način to približiti našim osnovcima, srednjoškolcima i studentima Republike Srpske, BiH i zemalja regiona“, ističe Kovač.

On je napomenuo da Centar ima isključivo obrazovni karakter, ali da se neće odricati ni mogućnosti za unapređenje turizma.

„Na jednom mjestu moći će da se vidi bogatstvo Perućice, a pošto postoji mogućnost ulaska na sajt, uživo se može pristupati prirodnim bogatstvima Perućice i probuditi želja da se dođe u njen obilazak. Režim zaštite ostaje, naravno, isti, osnovna funkcija Parka je očuvanje i zaštita prirode“, rekao je Kovač.

Partner NP „Sutjeska“ u ovom projektu je Šumarski fakultet iz Banjaluke, čiji dekan Marijana Kapović Solomon ističe da njihovi studenti svake godine dolaze na ovo područje na terenska istraživanja.

„Perućica je netaknuta priroda u srcu Evrope, a ovakvim projektima pokazujemo koliko postajemo svjesni i koliko cijenimo našu prirodu. Samim tim virtuelna stvarnost nam pomaže da ovakve resurse zaštitimo od prekomjernog korišćenja“, navela je Kapović Solomon.

NP „Sutjeska“ je kroz ovaj projekat razvio i unaprijedio 15 turističkih aranžamana i potpisao memorandume o saradnji sa više turističkih agencija i naučno-obrazovnih ustanova iz zemlje i inostranstva.