Načelnik opštine Kotor Varoš Zdenko Sakan organizovao je danas prijem za predsjednicu Udruženja proizvođača voća Kotor Varoš Silvanu Stojanović i tom prilikom razgovarano je o nastojanju da se održi proizvodnja voća na području opštine, koja ima idealne uslove za razvoj šljiva, krušaka i jabuka.
Ovo je jedno od rijetkih udruženja u ovoj oblasti u Republici Srpskoj koje ne postoji samo na papiru, već i nešto radi.
Načelnik Sakan je rekao da oni skoro svake godine organizuju posjete ili odlaske na sajmove, pokazne rezidbe voća, kao i da vrše podjelu sadnica članovima.
“Opština će u okviru svojih mogućnosti nastaviti da podržava rad ovog Udruženja, koje je poznato po aktivizmu. Neće izostati ni podrška porodici Stojanović, koja proizvodi rakiju, med, propolis kapi i likere. O kavlitetu njihovih proizvoda najbolje govori veliki broj medalja na sajmovima širom Republike Srpske, BiH i Srbije”, naglasio je Sakan i pohvalio njihov entuzijazam u nastojanju da očuvaju ovu tradiciju.
Pored redovnih aktivnosti u Udruženju proizvođača voća Stojanovićeva i njen suprug Milenko uzgajaju kruške i žitarice.
Među više od 300 stabala krušaka preovladava sorta Viljamovka, a oprašivači su Santa Marija, Abate Fetel, Junska ljepotica i Trevuška.
“Mi smo do sada imali dobru saradnju sa opštinskim rukovodstvom i nakon razgovora sa načelnikom Sakanom i njegovim saradnicima uvjerena sam da će ona bidi još bolja u budućnosti”, istakla je Stojanovićeva.
Pored voćarstva porodica Stojanović se bavi i pčelarstvom od 1998. godine. Članovi su Udruženja pčelara “Nektar”, a trenutno imaju 40 košnica.
“Pčelarstvo je tradicija naše porodice, započeta prije 25 godina od strane moga oca, i svi zajedno smo dali svoj doprinos u osvajanju i poboljšavanju tehnike pčelarenja. Pčelinjak se nalazi u voćnjaku u Maslovarama na oko 400 metara nadmorske visine, u području gdje nema industrijskih zagađivača. Planiramo da povećamo broj košnica u narednom periodu iako ovaj posao zahtijeva prilično vremena, angažovanja, odricanja”, kaže Stojanovićeva.
Posljednjih godina proizvođačima voća najviše problema pričinjava mraz.
“Najgore je što se pojavljuju kasni mrazevi, a pošto su Maslovare na većoj nadmorskoj visini, voće kasnije cvjeta, nekih 10 do 15 dana u odnosu na Banjaluku”, zaključuje ova voćarka i dodaje kako se često dešava da kasni aprilski mrazevi desetkuju rod, naročito šljiva i krušaka.
Po njenim riječima ništa nije lako i za sve što se želi uraditi čovjek mora da se i potrudi.