U glavnom holu JU KSC „Petar Kočić“ Mrkonjić Grad, danas je potpisan Memorandum o saradnji Opštine Mrkonjić Grad i JU KSC „Petar Kočić“sa Fondacijom Mak Dizdar.
Pomenuta Fondacija ove godine na prostoru naše opštine sprovodi projekat „U kamenu uklesano“, odnosno „StećAR: jasniji pregled stećaka“, čiji je cilj da popiše i široj javnosti predstavi deset najreprezentativnijih nekropola stećaka sa teritorije Mrkonjić Grada. Ovaj Memorandum pokazatelj je odlične saradnje koja se razvijala tokom posljednjih pet mjeseci između naše opštine i Fondacije Mak Dizdar, odnosno tokom realizacije cjelokupnog projekta.
Ovim potpisnici se obavezuju da će raditi na zaštiti i promociji stećaka kao neizostavnom i izrazito važnom kulturno-istorijskom nasljeđu.
Fondacija Mak Dizdar sa njenim donatorima, izdvojila je 2.000,00 KM za sprovđenje aktivnosti popisa stećaka na našoj opštini, a Opština i Kulturni centar se obezbjedili logističku podršku i stručni kadar.
Fondacija Mak Dizdar obezbijediće i dodatna sredstva za postavljanje info-table i putokaza, koji će posjetiocima Mrkonjić Grada i svim građanima, vizuelno približiti ovaj segment kulturno-istorijskog nasljeđa, koji je sticajem okolnosti do sada bio poprilično zapostavljen, i samim tim pomoći u podizanju svijeti o važnosti istog.
Posljednji korak u realizaciji ovog projekta biće finalna izložba pod nazivom „Stećci okoline Mrkonjić Grada“, koja će biti održana 26. jula, tokom koje će koordinator projekta za opštinu Mrkonjić Grad, arheolog Njegoš Tomić, široj javnosti predstaviti rezulate popisa stećaka, koji se, važno je istaći, nije ograničavao samo na popis pomenutih deset nekropola predviđenih projektom, već su u obzir uzete sve nekropole i svi stećci, odnosno sproveden je opšti popis nekropola i svih poznatih stećaka na teritoriji opštine Mrkonjić Grad.
Načelnik opštine Mrkonjić Grad, Dragan Vođević, izjavio je da je ovaj projekat od izuzetnog značaja za našu opštinu, jer će se ovim popisom i svim aktivnostima vezanim za njega, stvoriti jasnija slika o našem srednjovjekovnom nasljeđu, pa samim tim i bolji uslovi za njegovu zaštitu i promociju, što će posljedično stećke uvrstiti u primarnu turističku ponudu našeg grada, i što je najvažnije, stećke naše opštine učiniti reprezentativnim, a nas ponosne što ih imamo i što smo ih sačuvali kao svjedoke našeg opstanka i života na ovom području.
Direktor JU KSC „Petar Kočić“, Boro Boškić, istakao je da mu je bila velika čast sudjelovati u realizaciji samog projekta, jer se ovakve aktivnosti ne sprovode često i od velike je važnosti da kao takve budu sprovedene na pravilan način. Zbog toga, ističe Boro Boškić, potrudili smo se da pružimo svu moguću podršku, kako bi se ovaj projekat uspješno realizivao, uz poštovanje svih naučnih parametara, koji su u kontekstu arheologije i kulturno-istorijskog nasljeđa vrlo važni.
Arheolog Njegoš Tomić, koordinator projekta za opštinu Mrkonjić Grad, dodao je da posebnu zahvalnost za rad na terenu dugujemo timu ljudi, koje je tokom posljednjih pet mjeseci nesebično pomagao u traženju teško pristupačnih nekropola i njihovoj lokalizaciji, u prvom redu gospodinu Slobodanu Ćoćkalu, koji već godinama radi na prikupljanju podataka i čija uputstva su nam u mnogome pomogla, zatim kolegama Draganu Klepiću, Željku Kneževiću, Ani Jaslar, Davoru Joviću i svim drugim ljudima koji su doprinijeli uspješnom popisu stećaka na području opštine Mrkonjić Grad.