Uzgoj borovnice u Republici Srpskoj ima dobru perspektivu, a naročito u Srpcu gdje su proizvođači dobro organizovani i nemaju problem sa plasmanom ove voćke na tržištu.
Ovo je izjavio ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Boris Pašalić koji je danas u Srpcu prisustvovao podjeli 14 “start-ap” paketa u vidu sadnog materijala i repromaterijala za podizanje novih zasada.
Pašalić je dodao da je ministarstvo kroz IFAD projekat izdvojilo 50 odsto sredstava, korisnici 40 odsto a Opština Srbac 10 odsto.
“Kroz ovaj paket obezbijeđeno je sve što je potrebno da se zasnuje proizvodnja na površini od jednog dunuma. Drago mi je što proizvođači borovnica imaju tržište u Republici Srpskoj i mogu je plasirati kao svjež proizvod, bez potrebe da je zamrzavaju. Postoji dovoljan broj kupaca a relativno dobra cijena obezbjeđuje pristojan dohodak proizvođačima, kao dobar izvor dodatnih prihoda”, rekao je Pašalić.
On ističe da su kroz projekat IFAD-a samo u ovoj godini osigurali sličnu podršku za preko dvije hiljade poljoprivrednika u drugim vidovima proizvodnje.
“Obezbijedili smo oko 400 plastenika a podržali smo takođe pčelare i proizvođače voća. Nastavićemo slične aktivnosti kroz novi projekat u okviru koga će biti izdvojeno ukupno 20 miliona KM, od čega je učešće IFAD-a devet miliona, ministarstva tri miliona a ostalo će pokriti lokalna zajednica i korisnici”, rekao je Pašalić.
Bojan Ćikić, menadžer Poljoprivrednog klastera GLS (Gradiška-Laktaši-Srbac), rekao je da je ovo nastavak šire inicijative razvoja borovnice koju su pokrenuli početkom godine subvencionisanjem reprometarijala i savjetodavnim radom za postojeće proizvođače, preko kampanje “Biraj borovnicu-domaću i svježu”, kako bi povezali proizvođače sa potrošačima.
“Ovu godinu zaokružujemo sa podrškom u zasnivanju novih zasada za 14 proizvođača, od kojih je većina iz Srpca, ali ima ih iz Banjaluke, Teslića i drugih opština. U narednom periodu planiramo nastaviti sa sličnom podrškom”, rekao je Ćikić.
Bojan Vidović, vlasnik preduzeća “Naša borovnica” iz Srpca, kaže da je resorno ministarstvo prepoznalo njihovu firmu kao lidera u ovoj proizvodnji i izrazio nadu da će proširenje broja korisnika omogućiti da budu još više prepoznati na regionalnom nivou.
“Krajnji cilj nam je da osnujemo zadrugu i da nas na evropskom tržištu prepoznaju kao regiju koja je poznata po proizvodnji borovnice. Do sada nas je bio mali broj ali sada nas ima sve više sa perspektivom širenja plantaže. Nadam se da novih 14 proizvođača neće ostati samo na površini od jednog dunuma već da će ih, u skladu sa svojim mogućnostima, proširivati kada budu spoznali da se radi o rentabilnoj kulturi”, rekao je Vidović.
Na svojim zasadima borovnice u Starom Martincu, ove godine je preduzeće “Naša borovnica” ostvarilo prinos od pet tona na površini od tri dunuma.
“Sve što proizvedemo uspijemo prodati jer ljudi sve više počinju konzumirati borovnicu. Imamo dobar kvalitet ploda sa kojim se možemo nositi sa svjetskim proizvođačima i sigurno možemo biti još kvalitetniji. Ovaj prinos nije naš maksimum i u naredne dvije do tri godine, kad biljka ojača, očekujemo i veće prinose”, rekao je Vidović.
Mladi poljoprivrednik Mladen Mačinković kaže da je će za početak zasaditi 300 sadnica na površini od jednog dunuma, a ako sve krene kako treba, proširiće proizvodnju.
“Jedno vrijeme sam radio na plantaži borovnica i imam određena znanja. Ovo će za mene biti dodatni izvor prihoda a ako bude po planu, možda bude i primarni”, rekao je Mladen koji je učitelj po zanimanju.
Primopredaji sadnog materijala prisustvovao je i načelnik opštine Mlađan Dragosavljević sa saradnicima koji je rekao da su srbački borovničari dobro organizovani na lokalnom nivou, ali i kroz Poljoprivredni klaster GLS.
“Sve veći broj poljoprivrednih proizvođača prepoznaje prednosti borovnice i nadam se da će doći do proširenja zasada i da će proizvodnja ove kulture postati jedan od brendova naše lokalne zajednice”, rekao je načelnik Dragosavlljević i posebno naglasio dobru saradnju sa resornim ministarstvom.
Na današnjem skupu bilo je riječi i o dosadašnjoj podršci ministarstva razvoju poljoprivrede i vodoprivrede u Srpcu. Ministar Boris Pašalić je rekao da su podsticaji za srbačke poljoprivrednike na republičkom nivou prije sedam godina iznosili oko million KM a danas su uduplani.
“Nedavno smo uspješno realizovali i projekat čišćenja kanalske mreže u Srpcu, što na pojedinim mjestima nije urađeno preko 40 godina, za šta smo iz resornog ministarstva izdvojili oko tri miliona KM”, naglasio je Pašalić.