Obilježen 21. novembar – Dan oslobođenja Banje Luke: Položeni vijenci na spomen-obilježje žrtvama Veleizdajničkog procesa

Polaganjem vijenaca na spomen-obiljžeje žrtvama Veleizdajničkog procesa u Banjoj Luci, na groblju Sveti Pantelija, danas je obilježen 21. novembar – Dan oslobođenja Banje Luke u Prvom svjetskom ratu.

Delegacija Grada Banje Luke položila je vijenac, a u ime Grada prisutnima se obratila portparol Gradske uprave, Adriana Basara koja je kazala da je gradska administracija na čelu sa gradonačelnikom Draškom Stanivukovićem opredijeljena za očuvanje istorije srpskog naroda na ovim prostorima, ali i šire.

-Danas je 106 godina od ulaska srpske vojske u Banju Luku. Ovo treba da bude jedan istorijski čas, ali nadamo se da će ubuduće, uz saglasnost resornih ministarstva, takvi časovi da budu održani u školama ne samo u Banjoj Luci, nego i u cijeloj Republici Srpskoj – rekla je Basara.

Kako je istakla, veoma je važo da potomci velikih junaka, kao što je bila naša vojska u Velikom ratu, kao što je bila vojska u Drugom svjetskom ratu i vojska u posljednjem Odbrambeno-otadžbinskom ratu – znaju ko su bili i za šta su se borili njihovi preci.

-Važno je da održavmo tu kulturu sjećanja da nam se slične stvari ne bi dogodile. Da se zna da je srska vojska donosila slobodu ne samo našem, nego i svim drugim narodima – navela je Basara i dodala da Grad njeguje ovakvu vrstu sjećanja i gradeći spomenike.

-Ove godine Banja Luka je, između ostalih, dobila spomenik posvećen Veleizdajničkom procesu koji se nalazi u Parku „Oslobođenja“. Uskoro bi trebalo da bude potpuno završeno i Centralno spomen-obilježje posvećeno poginulim borcima Odbrambeno – otadžbinskog rata. Samo na taj način mi možemo da živimo slobodu na ovim prostorima – zaključila je portparol Gradske uprave.

Predsjednik Udruženja potomaka i poštovalaca ratnih dobrovoljaca 1912-1918. godine, Nebojša Kuštrinović kazao je da je sa ovih naših prostora u Prvi svjetski rat otišlo preko 25.000 dobrovoljaca.

– Mi u Udruženju i danas sakupljamo podatke o imenima naših slavnih predaka. Udruženje poziva sve one koji imaju podatke da se obrate našem udruženju radi izrade albuma sa imenima i prezimenima naših predaka – kazao je Kuštrinović.

Zahvalio je Gradu što se obilježava ovaj praznik, ali i vlastima Republike Srpske i Srbije što se zajedno obilježava i ovaj praznik.

Podsjećamo, Dan oslobođenja u Prvom svjetskom ratu od 2019. godine i zvanično se obilježava kao gradski praznik.