Goražde
Načelnik opštine:
Ernest Imamović
Entitet:
Federacija Bosne i Hercegovine
Površina: 253.8 km2
Broj stanovnika: 22.080 (2013)
Poštanski broj: 73 000
Pozivni broj: +387 38
O opštini
Goražde je gradsko naselje i sjedište istoimenog grada u istočnom dijelu Federacije Bosne i Hercegovine, sa oko 21 hiljadom stanovnika. To je i glavni grad Bosansko-podrinjskog kantona.
Grad se nalazi na nadmorskoj visini od 345 metara, u gornjem toku reke Drina koja ovde odstupa od svog generalnog pravca ka severu i teče prema severoistoku.
Goražde je okruženo šumovitim brdima i planinama. Vrh Sjenokos u blizini grada visok je 960 metara. Nešto dalje ka zapadu je vrh Oštro, visine 1.016 metara, koji pripada planini Jahorini.
Povoljna klima, plodno tlo, bogatstvo šuma kao i druga prirodna bogatstva pružala su dobru mogućnost da se u davnoj prošlosti na mjestu današnjeg grada nasele ljudi. Postoje tragovi života iz prahistorije, a arheološka iskopavanja potvrđuju da su naselja Popov Do, Zupčići, Podhranjen i još neka mjesta bili naseljeni već u mlađem kamenom dobu. Naselja iz okoline Goražda: Sopotnica, Zidine (Kopači), potiču iz rimskog perioda.
Grad okružuju uzvišenja Mišjak na jugozapadu, Biserna na jugoistoku, Samari na jugu, Gubavica na zapadu i Površnica na sjeveru. Između ovih lijepih šumskih predjela, prkosno i nekada plahovito protječe ljepotica Drina, koja nizvodno od grada, otprilike oko jedan kilometar gubi svoje pravo ime i prelazi u vještačko jezero. Dolina Drine bila je glavna raskrsnica, odnosno saobraćajna arterija na području istočne Bosne. Važan je to put za Primorje, Srbiju, Crnu Goru, dobra veza sa Sarajevom i drugim krajevima. Za sve ove puteve znali su stari Rimljani, srednjovjekovni Dubrovčani i mnogi drugi.
Poseban značaj Goraždu u saobraćajnom pogledu davala je pruga uskog kolosijeka Ustiprača – Foča izgrađena 1939. godine. Veći značaj Goražde dobija 1958. godine kada je izgrađen put Goražde – Tjentište – Čemerno – Gacko – Dubrovnik.
Turizam
Splavarenje
Posebna i jedinstvena ponuda u Goraždu je splavarenje Drinom. Ovo je doživljaj čija se posebnost ne može riječima opisati, već se jednostavno mora doživjeti, a žubor Drine i njeni talasi dok polahko plovite, zasigurno će odmoriti svakog čovjeka.
Splavarenje Drinom je, u suštini tajanstveno, budi neizvjesnost, izaziva radoznalost i želju za ponovnim vraćanjem ovoj zelenookoj ljepotici. Splavarenje na ovom neobičnom plovilu izgrađenom od drvene oblovine, kapaciteta petnaest osoba, traje jedan dan, uz mogučnost sportskog ribolova sa splava i uživanja u gastro ponudi domaćih specijaliteta.
Svake godine u organizaciji Turističke zajednice Bosansko-podrinjskog kantona Goražde i Vlade Kantona početkom mjeseca Jula organizuje se manifestacija Drina – Prača, kada je na Drini prisutno preko 10 splavova i drugih neobičnih plovila.
Ribolov
Gornji tok rijeke Drine, još uvijek sačuvan od svih zagađivača, što je osnovni preduslov da pored ravničarskih vrsta žive i najzanimljivije salmonidne vrste riba interesantne ribolovnim sladokuscima.
Raznovrsnost ribljim fondom, izrazito bogatstvo mladicom i drugim vrstama ribe, te brige o zaštiti ovih vrsta, proizvelo je potrebu za formiranjem sportskih ribolovnih društava koja egzistiraju na ovom prostoru.
Lov
Povoljna konfiguracija zemljišta,odgovarajuća klima i šumska bogatstva su osnovni činioci više lovnih revira na području Goražda, od kojih izdvajamo najveće u Bosni i Hercegovini “Kriva Draga” u čijem sastavu se nalazi i lovački kompleks Bijele vode sa gaterom opremljenim za obuku i trening lovačkih kerova.
Bogatstvo različitosti lovne divljači i tradicije u lovstvu na BPK u funkciji očuvanja zaštite lovne divljači egzistiraju četiri lovačka društva osposobljena za sportsko-profesionalnim odnosom prema lovstvu i lovnom turizmu.
Nacionalni spomenici
Na listi nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine za grad Goražde nalaze se sljedeći spomenici:
- ″Nekropola sa stećcima u Hrančićima″ (historijsko područje),
- ″Nekropola sa stećcima u selu Kosače″ (historijsko područje),
- ″Neolitsko naselje Lug″ (arheološko područje).