Mrkonjić Grad

Načelnik opštine:
Dragan Vođević

Entitet:
Republika Srpska

Površina: 677.43 km2

Broj stanovnika: 18.136 (2013)

Poštanski broj: 70 260

Pozivni broj: +387 050

https://mrkonjic-grad.rs/

O opštini

Opština Mrkonjić-Grad se nalazi u jugozapadnom dijelu Republike Srpske, a u zapadnom dijelu Bosne i Hercegovine, na 591 m nadmorske visine, opština obuhvata površinu od  677,43 km².

Čine je 37 naseljenih mjesta koncentrisanih u dvadeset dvije (22) mjesne zajednice.

Graniči sa: opštinom Banjaluka na sjeveru, opštinom Kneževo na sjeveroistoku, opštinom Jajce na istoku, opštinom Šipovo na jugo-istoku, opštinom Glamoč na jugu i opštinom Ribnik na zapadu.

Opštinu Mrkonjić-Grad okružuju planine: Lisina, Dimitor, Čemernica, Manjača i Ovčara.

Sistem magistralnih i regionalnih puteva nadopunjuje mreža lokalnih puteva koji povezuju zonalne centre sa privrednim, prirodnim i ljudskim potencijalima.

Opština Mrkonjić Grad ima prirodne resurse i na njima se uglavnom zasniva privredni i društveni razvoj.

Opština se nalazi na raskršću veoma značajnih putnih pravaca. Ovuda prolazi: magistralni put M-15 (Mrkonjić-Grad (Rogolji) – Glamoč – Split), magistralni put M-5, nekadašnji put AVNOJ-a (Jajce – Mrkonjić – Grad – Bihać), magistralni put M-16 (Banjaluka – Crna Rijeka – Jajce – Split). Dobro je povezana sa većim centrima u okruženju sa međunarodnim auto-putem.

Kvalitet zemljišta, klimatski uslovi i tradiicija upućuju da je Mrkonjić Grad stočarski i poljoprivredni kraj.

Područje opštine Mrkonjić  Grad karakterišu mnoga  rudna i mineralna bogatstva, ali sa vrlo niskim stepenom iskorištenosti. Samo neki lokaliteti, posebno boksitnih rudišta, nešto su bolje istraženi. Od rudnog bogatstva na području opštine eksploatišu se boksit, kvarc, bentonit  i mermer.

Kada je u pitanju vodni resurs, osim vodotoka rijeka Vrbas, Sane i Crne Rijeke postoji niz manjih vodotoka i izvorišta koji su rasprostanjeni na cijeloj teritoriji Opštine.

Snabdijevanje vodom na području cijele opštine Mrkonjić  Grad organizovano je gradskim vodovodom u gradu i preko većih mjesnih vodovoda. Ostala naselja se snabdijevaju vodom putem manjih lokalnih vodovoda iz izvorišta.