Trnovo (RS)

Načelnik opštine:
Dragomir Gagović

Entitet:
Republika Srpska

Površina: 116,2 km2

Broj stanovnika: 2.192 (2013)

Poštanski broj: 71220

Pozivni broj: +387 57

http://www.trnovo-rs.com/

O opštini

Samo urbano područje Trnova karakteriše izdužen oblik, položen u pravcu sjever-jug, smješteno je u aluvijalnom proširenju rijeke Željeznice, a proteže se od naselja Tošići i Širokari na jugu do ulaza u kanjonski dio kojim je Trnovo na sjeveru odvojeno od Federacije Bosne i Hercegovine.

U ovo područje uključen je dolinski, ravničarski dio rijeke Željeznice. Tako je u urbano područje uključen i donji dio sliva desnih pritoka Željeznice, Ljuštre  i Širokarnice. Pored geografskog  i saobraćajni položaj ima dominantnu ulogu za opštinu Trnovo, obzirom da se Trnovo nalazi na 25. kilometru magistralnog puta Sarajevo- Trebinje -Podgorica ( M-18), odnosno između magistralnih pravaca koji povezuju Jadransko more sa kontinentalnim zaleđem.

Pored geografskog  i saobraćajni položaj ima dominantnu ulogu za opštinu Trnovo, obzirom da se Trnovo nalazi na 25. kilometru magistralnog puta Sarajevo- Trebinje -Podgorica ( M-18), odnosno između magistralnih pravaca koji povezuju Jadransko more sa kontinentalnim zaleđem.

Trnovo je jedna od sedam opština koje formiraju Istočno Sarajevo (dio Republike Srpske).

Šume predstavljaju jedan od najvažnijih prirodnih resursa Opštine Trnovo i zauzimaju 92,36 km ili 67% njene površine. Vrijednost šuma se ispoljava direktno kroz prizvodnju drvne mase i indirektno kroz opštekorisne funkcije kao što su regulisanje vode i klime, zaštita zemljišta, razvoj turizma. Šumski fond obiluje šumama bukve, jele, smrče i hrasta kitnjaka u manjoj mjeri.

Zbog ograničenih poljoprivrednih površina u Opštini Trnovo može se računati na značajniju prizvodnju hrane – osnivanjem farmi (krava, ovaca, tov junadi i koka nosilja). Na području opštine Trnovo najrasprostranjenija su duboka tla pokrivena oraničnim površinama i livadama, odnosno planinske crnice i smeđa tla koja se javljaju u slivu Željeznice. Od ljekovitog bilja zastupljene su: hajdučka trava, majčina dušica, vranilova trava, kantarion, cvijet gloga, od šumskog voća: jagode, borovnice, maline, kupine, divlje jabuke i kruške, a od jestivih gljiva: lisičarka i vrganj.