Na mjesnom Spomen-obilježju Jasik na Trebeviću danas je služen parastos i položeno cvijeće za 32 poginula borca Vojske Republike Srpske sa ovoga područja.
Vijence su položili porodice poginulih boraca, predstavnici opštine Pale, delegacije opštinske i mjesne boračke organizacije i Udruženja veterana vojne policije Sarajevsko-romanijskog korpusa.
Predsjednik Predsjedništva paljanske Boračke organizacije Jasna Lazarević Gavrilović izjavila je da je za odbranu ove opštine u ratu poginulo ukupno 477 boraca.
Gavrilovićeva je istakla da je opština Pale u junu 1992. godine imala najviše gubitaka – 80 odsto, podsjećajući da je 45 boraca poginulo na Žepi, 17 na Trebeviću, a zatim i na Borijama, Goraždu i ostalim ratištima.
Prema njenim riječima, opština Pale i u Drugom svjetskom ratu je imala oko 1.000 civilnih žrtava, i to su bile čitave porodice i sistemsko zatiranje življa.
Gavrilovićeva je rekla da je današnjim odavanjem počasti zvanično počela manifestacija “Sjećanje na juni 1992. godine” u okviru koje se budućim generacijama želi prenijeti poruka da ovaj datum ne smije biti zaboravljen.
Ona je najavila da će u utorak, 14. maja, školsku djecu voditi na Vojničko spomen-groblje “Novi Zejtinlik” na Sokocu jer žele da buduće generacije upoznaju o bitnim datumima i događajima zatot što svakih 40 do 50 godina srpski narod skupo plati slobodu, za koju je u Odbrambeno-otadžbinskom ratu dato 23.000 života.
Zamjenik načelnika opštine Pale Srđan Butulija istakao je da je sjećanje na poginule borce najmanje što se može učiniti s obzirom na to da su za stvaranje Republike Srpske dali najsvetije – svoje živote.
Butulija je podsjetio da je juni 1992. godine bio najtragičniji za opštinu Pale, te apelovao na mlađe generacije da posjete ovakva mjesta stradanja kako bi kulturu sjećanja podigli na što viši nivo.
Supruga poginulog Borca Toma Čečara Gordana zahvalila je svima što obilježavaju današnji dan i što nisu zaboravili poginule borce.
“Ne trebamo zaboraviti te teške godine, trebamo da se sjećamo svega što je bilo, ali da gledamo u budućnost, da živimo slobodno i da naša djeca žive i izgrađuju svoje porodice u normalnoj zemlji”, poručila je Čečareva.
Spomen-obilježje podignuto je na Jasiku 12. maja 2002. godine u znak zahvalnosti srpskim borcima poginuli u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.
Srna