Podrška mjerama energetske efikasnosti u stambenim zgradama u četiri lokalne zajednice, među njima i Sokolac

Predstavnici Fonda za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske i NJemačkog društva za međunarodnu saradnju (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH – GIZ) potpisali su juče u Banjaluci Memorandum o razumijevanju, koji će omogućiti obnovu po jedne stambene zgrade u četiri lokalne zajednice u Republici Srpskoj, kako bi se poboljšala energetska efikasnost tih objekata.

Srđan Todorović, direktor Fonda za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske kazao je da je GIZ u saradnji sa resornim ministarstvima u Bosni i Hercegovini, na osnovu javnog poziva odabrao po četiri opštine u RS i u Federacije BiH u okviru kojih će se provesti projekat obnove stambenih zgrada.

Kako je Todorović potvrdio, radi se o Doboju, Čajniču, Milićima i opštini Sokolac na području Republike Srpske.

“Namjera je da se u odabranim lokalnim zajednicama sprovedu mjere energetske efikasnosti na četiri objekta. Ovim memorandumom se obavezujemo da će Fond, GIZ, lokalne zajednice, te korisnici sredstava obezbijediti finansijsko učešče u ovom projektu u određenom procentu“, poručio je Todorović.

Takođe, on je dodao da će ukupan iznos ulaganja biti naknadno poznat nakon što se provedu tenderi za obnovu odabranih zgrada.

Voditeljka projekta “Akcija zajednice za energetsku tranziciju u BiH – CAET”, koji provodi GIZ, Kirstin Brethauer je kazala da ovaj Memorandum o razumijevanju potvrđuje zajedničku posvećenost podršci energetskoj tranziciji na lokalnom nivou.

“Ovaj Memorandum o razumijevanju potvrđuje našu zajedničku posvećenost da podršci energetskoj tranziciju na lokalnom nivou. U partnerstvu s Fondom za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske, podržavamo energetski efikasne renovacije višestambenih zgrada. Naš zajednički cilj je da stanovnici tih zgrada imaju bolje uslove života u svojim domovima i uštede na troškovima grijanja. Pružamo tehničku stručnost i olakšavamo saradnju između zainteresovanih strana, kako bi mogli realizovati svoje planove za renovaciju. Zajedno ćemo stvoriti održiva, energetski efikasna rješenja koja će koristiti lokalnim zajednicama i doprinijeti naporima energetske tranzicije u Bosni i Hercegovini. Radujem se uspješnoj implementaciji ovog partnerstva i pozitivnom uticaju koji će imati na lokalne zajednice”, kazala je Bretthauer.

O projektu

Projekt “Akcija zajednice za energetsku tranziciju (CEAT) u BiH” je odobren od njemačkog Federalnog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), a implementira ga Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH u saradnji sa Ministarstvom vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH (MVTEO). Projekt pomaže BiH u naporima da energetsku tranziciju učini održivom i ispuni obaveze zemlje prema Ugovoru o energetskoj zajednici, uz saradnji s ministarstvima energetike, prostornog planiranja i fondova za zaštitu okoliša Federacije BiH i Republike Srpske. Partneri u realizaciji su opštine i gradovi, udruženja gradova i opština, privredne komore, udruženja etažnih vlasnika, građevinska preduzeća i druge relevantne institucije. Cilj projekta je podržati opštine i privatni sektor u sprovođenju mjera energetske efikasnosti i energetske tranzicije na lokalnom nivou, kroz saradnju s javnim, privatnim i civilnim sektorom, pružajući im savjetodavnu podršku u oblastima energetike i gradnje.