U Prijedoru je promovisan “Prijedorski bukvar – vodič za male školarce i njihove roditelje” koji sadrži 150 pojmova o gradu Prijedoru sa opisima, ilustracijama i fotografijama.
Autor bukvara Zoran Stanić naveo je da je ovo mala enciklopedija namijenjena roditeljima da svoju djecu nauče o svome gradu.
“Smatram da u ovom gradu svaka kuća treba da ima ovaj bukvar, kao što svaka kuća treba da ima pravopis srpskog jezika i rječnik stranih riječi”, rekao je Stanić.
On je ukazao da je na ideju da napravi ovu publikaciju došao prije nekoliko godina kada mu se unuk Nikola žalio da ne može uraditi domaći zadatak iz poznavanja prirode i društva dok ne pita roditelje, budući da se udžbenici bave Republikom Srpskom i ne sadrže odgovore na pitanja o lokalnim zajednicama.
“Na ovogodišnjim Književnim susretima na Kozari pjesnikinji Mirjani Bulatović poklonio sam primjerak bukvara i rekao joj da bih volio da neko opjeva neke pojmove, a ona je već sutradan, oduševljena mojom ljubavlju prema gradu i unuku, rekla da će ona napisati 30 pjesama – za svaki pojam po jednu. Prve tri je već u kombiju na putu iz Prijedora ka Beogradu napisala, a u naredna tri dana još 27”, rekao je Stanić.
On je naveo da će naslov te knjige pjesama biti “Prijedorski bukvar – prilika za lirika” i biće promovisana povodom 16. maja – Dana grada.
Stanić je istakao da će sav prihod od prodaje bukvara i bojanke biti usmjeren u program Fondacije “Nikola Baroš” koji će biti realizovan u izviđačkom kampu u Brezičanima kod Prijedora.
Video-porukom iz Beograda publici se obratio Veselko Krčmar, koji je rođen u Prijedoru, završio je Akademiju za pozorište, film i televiziju u Beogradu i radio je 40 godina u Televiziji Beograd snimivši više od hiljadu reportaža, drama i dokumentarnih filmova, među kojima i film “Zona Zamfirova” i seriju “Ranjeni orao”.
Stihove Mirjane Bulatović govorili su učenici Osnovne škole “Dositej Obradović”, koju je pohađao Nikola, Stanićev unuk koji je u aprilu u 13. godini umro od posljedica veoma rijetke genske mutacije, a u muzičkom dijelu programa učestvovali su članovi Udruženja za očuvanje tradicije.
Bukvar i bojanku ilustrovala je Nataša Bubalo, studentkinja četvrte godine grafike na Akademiji umjetnosti u Banjaluci, recenzije su pisali Milenko Radivojac i Dragan Topić, a publikaciju su podržali Kabinet predsjednika Republike Srpske, gradonačelnik Prijedora
i firme Rudnik željezne rude “LJubija”, “Arselor Mital”, “Mira”, “Prijedorčanka”, “Prijedorputevi” i “Print dizajn”.
Predstavljena Fondacija Nikola Baroš
Porodica Nikole Baroša iz Prijedora, koji je u aprilu u 13. godini umro od posljedica veoma rijetke genske mutacije, predstavila je večeras u ovom gradu fondaciju koja nosi dječakovo ime, a čiji rad će biti usmjeren na podršku predškolskoj i školskoj djeci i omladini i organizacijama, klubovima i kolektivima koji se bave radom sa djecom.
Nikolin otac Zoran Baroš rekao je da su njegova supruga Jelena i on veoma brzo nakon tragedije koja je porodicu zadesila odlučili da će osnovati fondaciju sa dječakovim imenom.
“Znali smo da će za cilj imati, kako je to moja supruga jako lijepo definisala u jednoj rečenici, da izmami osmijeh na dječija lica jer tuge nam je dosta za čitav život”, rekao je Baroš na predstavljanju novoosnovane fonadije u Prijedoru.
On je najavio da će fondacija vrlo brzo krenuti sa radom.
“Mi smo odustali od toga da pomažemo bolesnoj djeci jer nemamo za to kapacitet i jer postoje institucije koje se time bave. Mi smo se odlučili za nešto drugo – da, onoliko koliko nam mogućnosti dozvole, obradujemo djecu, a registrovali smo veoma širok spektar djelatnosti”, kaže Baroš.
Prema njegovim riječima, Nikola nije sebe doživljavao kao bolesno dijete niti su ga tako gledali njegovi drugari, učiteljice, nastavnici, bio je odličan đak, trenirao tenis, išao na kurseve njemačkog i engleskog jezika, pohađao dramsku sekciju.
On je naglasio da će se na veb stranici fondacije moći pratiti sve uplate i isplate i da će se najstrože insistirati na transparentnosti.
Fondacija je predstavljena u Pozorištu Prijedor odmah nakon promocije “Prijedorskog bukvara” autora Zorana Stanića koji je Nikolin deda i koji je ovu publikaciju posvetio svom unuku.