U sali Skupštine opštine Srbac sinoć je promovisana knjiga pod nazivom “Srbac – monografski zapisi”, koja je izašla u izdanju Opštine Srbac, Srpskog prosvjetnog i kulturnog društva “Prosvjeta” i izdavačke kuće “Grafomark” iz Laktaša.
Zbog pandemije virusa korona, promocija nije održana u oktobru 2020. godine kada je knjiga izašla iz štampe, već se moralo čekati na popuštanje epideioloških mjera koje su u to vrijeme bile na snazi.
Srbačka monografija je brzo i lako našla put do čitalaca, a sinoćnja promocija, pored svoje primarne svrhe, da se o knjizi govori, nosila je i posebnu simboliku, odnosno sjećanje na 2. novembar 1933. godine kada je Srbac dobio današnje ime.
Prva monografija opštine sadrži 428 stranica i obiluje sa 369 fotografija, brojnim dokumentima, ilustracijama i podacima koji datiraju od rimskog doba do današnjih dana.
Urednik monografije Žarko Šarić rekao je da će ovo kapitalno djelo ostati kao trajno svjedočanstvo o ljudima i događajima na ovim prostorima i predstavljaće neizbrisiv trag jednog vremena, tako da će nove generacije imati mogućnost da više saznaju o prošlosti Srpca, a ono što je važno je da su u knjigu uneseni samo tačni i pouzdani podaci.
“Srbac je mlad grad, prostor oko nas istorijski nije bio pogodan za naseljavanje, a s obzirom da nema utvrda i ostataka koji bi mogli da upućuju na njegovu prošlost, odlučili smo se da napravimo jedan spomenik od riječi koji će obuhvatiti duži period. To je jedna cjelovita slika ovog kraja, istorija, geografija i ljudi koji su dali doprinos da imamo današnji Srbac ili da se za njega po nekom dobru čuje. Drago nam je što svima koji dolaze poslije nas ostavljamo knjigu, gdje o našoj lokalnoj zajednici mogu saznati iz pouzdanih izvora, to jeste na osnovu provjerenih i tačnih podataka”, rekao je Šarić.
Načelnik opštine Mlađan Dragosavljević, koji je, takođe, zastupljen sa autorskim tekstom, rekao je da je ponosan što je učestvovao u njenoj izradi i izrazio uvjerenje da će biti omiljeno štivo za čitanje generacijama koje tek dolaze. Istakao je da je pred redakcionim odborom bio veliki izazov koji je na kraju urodio plodom.
“Izazov odbora je bio da zaista obimnu materiju, koja obuhvata cijelu istoriju Srpca, stavi između korica jedne knjige. Iako smo na samom početku dogovarali da to bude monografija od 250 stranica, na kraju se ta priča završila na više od 400 stranica štiva. Ovom prilikom bih istakao da se, na zadovoljstvo svih nas koji smo imali učešče u stvaranju ovog djela, ispunila višedecenijska želja da Srbac dobije svoju monografiju”, rekao je načelnik Dragosavljević.
Načelnik Odjeljenja za privredu, poljoprivredu i društvene djelatnosti Marko Miholjčić je rekao da je knjiga ispunila svoj cilj već u prvim mjesecima nakon njenog štampanja i istakao da je Opština Srbac dala veliki doprinos kako bi Srpčani dobili ovo kapitalno djelo.
“Koliko je trebalo vremena da knjiga bude napisana i odštampana, toliko vremena je trebalo da dočekamo ovo veče, ali ono najvažnije je da je knjiga već zaživjela i od prvog tiraža koji iznosi 1.000 primjeraka, ostala je polovina, a cilj knjige je upravo bio da stigne do čitalaca. Opštinska uprava se angažovala u tehničkom i finansijskom smislu da nastane jedno ovakvo djelo gdje je 19 autora učestvovalo u stavaranju monografije. Srpcu je trebala ovakva knjiga u kojoj je objedinjeno toliko toga od prvih pomena današnjeg Srpca, pa sve do danas”, rekao je Miholjčić.
Predsjednica srbačke Prosvjete, Gordana Đukić, rekla je da je monografija za ove dvije godine ušla u većinu srbačkih domova, ali i šire, dodajući da je načelnik i Opštinska uprava, kao ličnu kartu Srpca, daju na poklon svim gostima koji posjećuju našu opštinu.
“U proteklih tridesetak godina nastalo je 15 raznih monografija u Srpcu a na ovoj je radilo čak 19 autora koji su, svako iz svoje oblasti, davali priloge koje je objedinio, stilski oblikovao, ujednačio i tekstovima dao dušu urednik monografije Žarko Šarić”, rekla je Đukić.
Ona je dodala da se ove godine proslavlja veliki jubilej, 120 godina od osnivanja Prosvjete, što su u Srpcu obilježili na najljepši način, izlaskom iz štampe 11 knjiga srbačkih pisaca u ovoj godini, ukupno stotinu u posljednje tri decenije.
“Rad Prosvjete u Srpskoj je obnovljen 1996. godine a veliki doprinos da ponovo zaživi u Srpcu dao je nekadašnji učitelj Stevo Trumić kojem ćemo vječno ostati zahvalni. Ove godine smo imali promocije nove knjige Žarka Šarića “Baš se lijepo ratovalo”, zatim dvije knjige u kojima sam ja bila autor “Iz dnevnika jednog profesora” i “Ko smo mi”, monografije o 75. godišnjici srbačke Sloge, autora Željka Babića, monografiju o glumcu Uglješi Kojadinoviću pod nazivom “Umoran od doira” autora Branke Sančanin i poetsku zbirku Radovana Mitrakovića “Pospana obala” a za narednu godinu smo ostavili promocije novih knjiga Danila Košutića, Miloša Milinčića, doktora Milana Pavlovića i Zdravka Đukića”, rekla je Đukić.
Upućena je i zahvalnost rukovodstvima opštine od 1996. godine do danas jer bez njihove pomoći ne bi bio moguć rad Prosvjete.
“Iz budžeta je omogućeno finansiranje rada našeg sekretara a ovu dužnost trenutno obavlja Ranko Šarić koji svojim trudom pomaže da sve obaveze i planovi budu izvršeni na vrijeme”, istakla je Đukić.
Promociju knjige je upotpunio Marko Ignjatić, učenik četvrtog razreda Osnovne škole “Jovan Jovanović Zmaj” Srbac i učenik vanredne Muzičke škole ,,Vlado Milošević” Banja Luka, koji je na violini odsvirao dvije numere.
Sinoćnju promociju uveličali su brojni gosti među kojima su bili načelnik opštine Mlađan Dragosavljević i predsjednik Skupštine opštine Miloš Budić sa saradnicima, jeromonah Filaret iz manastira Osovica i brojni predstavnici kulturnog i javnog života opštine Srbac.
Za pisanje monografije bio je zadužen redakcioni odbor koji su činili članovi srbačke “Prosvjete”, Gordana Đukić, Ranko Šarić, Danilo Košutić, Žarko Šarić, Miloš Milinčić i Dejan Jovičić. Sa manjim tekstovima je bilo angažovano još 13 autora, među kojima su visokoprepodobni arhimandrit osovički Teofil, protojerej Željko Sarić, dr Miomir Šaula, Sandra Miholjčić, Slavica Repić, Vićo Kovačević, Obrad Nikičević, Radisava Šuščević, Sanela Vidović, Proko Dragosavljević, Predrag Dragosavljević, Željko Babić i načelnik opštine Mlađan Dragosavljević.
Organizacioni odbor na čelu sa načelnikom Mlađanom Dragosavljevićem činili su još i Marko Miholjčić, Vladimir Gužvić, Gordana Đukić i Karolina Stanišljević.
Na lekturi i korekturi su bili angažovani članovi srbačke Prosvjete, Gordana Đukić i Miloš Milinčić, a dizajn korica je uradio Milan Krajinović. Saradnik na izradi monografije je bio i Konstantin Šarić a velika zahvalnost za najveći broj kvalitetnih fotografija panorame Srpca upućena je srbačkom fotografu Srđanu Bilanoviću.