Razvojni program Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini (UNDP BiH), uz finansijsku podršku Agencije Sjedinjenih Američkih Država za međunarodni razvoj (USAID BiH) i Agencije za razvojnu saradnju Republike Italije (AICS) implementira projekat Via Dinarika.
Tim povodom je u prostorijama Centra za izvrsnost u preduzetništvu Opštine Centar Sarajevo održana konsultativna sesija za predstavnike partnerskih opština s ciljem unapređenja turističke infrastrukture i proširenju portfelja turističkih usluga baziranih na turizmu u prirodi. Pored predstavnika Opštine Centar, učestvovali su i predstavnici opština Sokolac, Rudo i Kalinovik. Ovom prilikom je angažovani konsultant Nevzet Sefo predstavio pregled razvojnih mjera, projekata, finansijskih i operativnih praksi jedinica lokalne samouprave, kao i primjer najboljih praksi i primijenjenih metodologija i to u opštinama Jablanica i Posušje te u Gradu Trebinju.
U drugom dijelu konsultativne sesije učesnici su diskutovali o tome kako integrisati osnove ovog projekta u razvojne mjere i budžete opština i kako unaprijediti postojeće grant šeme uključujući i razvoj turizma u prirodi. Na kraju sesije predstavljene su mogućnosti za eksterno finansiranje projekata koji se odnose na razvoj turizma u prirodi.
Via Dinarika je platforma koja služi za promociju regionalnih prirodnih atrakcija, turističkih usluga, gastronomskih, kulturnih i drugih iskustava. Svrha projekta je povezivanje zemalja i zajednica Dinarskih Alpa stvaranjem jedinstvene i raznolike turističke ponude, čime se doprinosi razvoju lokalnih zajednica i malih preduzeća. Koncept Via Dinarika promoviše turizam za održivi ekonomski razvoj zemalja duž koridora, uz očuvanje okoline i poštovanje sociokulturne raznolikosti i autentičnosti zajednica.
U okviru ovog projekta utvrđene su tri glavne turističke staze (bijela, zelena i plava) koje se protežu preko Zapadnog Balkana, od Slovenije do Albanije. Cilj Via Dinarike je povezivanje gradova i ruralnih zajednica u regionu, podizanje svijesti o dobrim poslovnim običajima i zaštiti životne sredine, kreiranje turističke ponude zasnovane na jedinstvenim prirodnim ljepotama, tradicionalnim proizvodima i kulturnom nasljeđu, kao i povezivanje interesnih grupa u regionu u cilju ubrzanog pokretanja održivog ekonomskog razvoja.