Srbac: Obilježena 81. godišnjica od ustaškog masakra na Stegića adi u Razboju

Na Stegića adi na obali Vrbasa u Razboju LJevčanskom, gdje su ustaše posljednjeg vikenda u martu 1944. godine na najsvirepiji način ubile 22 člana porodica Jove, Milutina, Mihajla i Rajka Stegića i dva člana porodice Milivoja Višnjića, danas je u organizaciji Udruženja SUBNOR Srbac održan tradicionalni godišnji pomen.

Potomak žrtava Milutin Stegić rekao je da se ovaj zločin desio isključivo zbog toga što su žrtve pripadale srpskom narodu.

“I danas imamo sličnu situaciju i moja poruka je da moramo biti svjesni činjenice ko smo i šta smo kako nam se ovakav zločin nikada više ne bi dogodio“, rekao je Stegić.

Predsjednik Republičkog odbora SUBNOR-a, Slobodan Gavrić, istakao je da je stratište Stegića ada prepoznatljivo kao mjesto gdje je sve jasno, ko su bili dželati a ko civilne žrtve u toku Drugog svjetskog rata.

“Zalažemo se za očuvanje ovog spomen obilježja kako bi nas trajno opominjalo na zločin koji se ovdje desio. Pohvalio bih rad srbačkog udruženja SUBNOR-a koji je očuvao sjećanje na sve žrtve fašističkog terora u Drugom svjetskom ratu. Zahvalio bih se načelniku opštine Srbac i načelniku odjeljenja za opštu upravu za podršku koju pružaju u našem radu. Apelujem na nosioce vlasti u Srpcu da se obezbijede adekvatne kancelarije za rad srbačkog SUBNOR-a kako bi se očuvala arhivska građa kao neprocjenjivo kulturno nasljeđe značajno kako za opštinu Srbac, tako i za Republiku Srpsku”, rekao je Gavrić.

Predsjednik srbačkog SUBNOR-a, Bogdan Davidović, podsjetio je u svom govoru da Stegića ada nosi zlokoban naziv ‘stratište’ što je sinonim za gubilište i mučilište, gdje se događa smrt nevinih, pa je obaveza naših i budućih generacija da se to ne zaboravi.

“Ovo je mjesto velike tuge koja nikada neće proći. Danas dostojanstveno obilježavamo dan kada su ustaški zločinci na najsvirepiji način ugasili živote 22 žrtve od kojih je 11 bilo mlađe od 16 godina, a najmlađa je bila Petra Stegić koja je imala samo 13 mjeseci. Svaki put se pitam kakav to čovjek moraš biti da ubijaš djecu. Nažalost, naša istorija je puna ovakvih stratišta i zato je naša najskuplja riječ “sloboda”. Danas ne smijemo ćutati o ovakvim dešavanjima i ne smijemo dozvoliti da nam se ovo ponovi. Oprostiti možemo. ali zaboraviti ne smijemo”, rekao je Davidović.

Na spomen obilježje cvijeće i vijence su položile delegacije potomaka žrtava, Opštine Srbac, SUBNOR-a Srbac, Boračke organizacije opštine Srbac, Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, Udruženja ratnih vojnih invalida, Policijske stanice, Ujedinjenog ravnogorskog pokreta i Osnovne škole “Dositej Obradović” čiji učenici su izveli prigodan program.

Nakon toga položeni su vijenci i na spomen obilježje u centru sela.

Organizatori parastosa bili su SUBNOR Srbac uz podršku Opštine Srbac i Mjesne zajednice Razboj LJevčanski, a u ime mjesne zajednice prisutne je pozdravio predsjednik Savjeta, Jordan Kuvalja.