Srebrenica: Centar za socijalni rad u službi socijalnih kategorija

Centar za socijalni rad u Srebrenici je ustanova koja svakodnevno, kroz svoje službe, pruža pomoć građanima koji se nalaze u stanju socijalne nužde.

Usvojen je Izvještaj o radu Centra za socijalni rad u Srebrenici za 2022. godinu koji je u prošloj godini imao više od 600 korisnika, kaže direktor Centra za socijalni rad u Srebrenici Dragić Glišić.

On kaže da je ukupno 577 punoljetnih korisnika koji su u evidenciji srebreničkog Centra za socijalni rad.

„Novčanu pomoć primaju korisnici od 170,65 KM za njegu drugog lica primak ukupno 518 osoba. Ta primanja su u dvije grupe raspoređena. Prva grupa su lica koja su zavisna od pomoći drugog lica, njih 43, po 220, 88 KM, ili 20 odsto od prosječne plate u protekloj godini. Druga grupa za lica djelimično zavisna od drugog lica po 110, 44 KM, ili 10 odsto od prosječne plate u protekloj godini“, kaže Glišić.

Prema njegovim riječima 33 su korisnika lične invalidnine, dok je ukupno 38 maloljetnih osoba koja imaju prava na primanja.

Glišić ističe da je potreba za socijalnom pomoći sve veća i da nastoje pomoći ljudima koji su u potrebi.

„Broj zahtjeva se povećava i u saradnji sa našom komisijom gledamo da pomoć ode ljudima kojima je najpotrebnija, a u skladu sa zakonom. Sarađujemo sa Međunarodnim forumom solidarnosti ‘Emmaus’ i Dječijem selima u BiH, a sve kako bi se pomoglo korisnicima, zajednički djelovalo, a kako bi mi mogli da budemo upoznati kome i kakva je vrsta pomoći uručena kako bi mogli da pomognemo i drugim korisnicima kojima je neophodna”, rekao je Glišić.

Centar za socijalni rad pored redovnih aktivnosti ima i druge poslove kojima se bavi. Krajem prošle godine obavljena je podjela paketića za djecu iz kategorije socijalno ugroženih, podrška odjeljenju sa posebnim potrebama u Srebrenici, a sa Unicef-om se završava izrada web sajta i baze podataka kao i nabavka i isporuku kabanica, čizama za potrebnu u elementarnim nepogodama.

Glišić kaže je Opština Srebrenica jedna od rijetkih lokalnih zajednica koja direktno isplaćuje novčanu pomoć ljudima u potrebni dok u većini drugih te poslove obavlja Centar za socijalni.

„Uspjeli smo dobiti 20 odsto do tog dijela budžeta, a obećali su nam da će se rebalansom povećati ta sredstva. Kako bi se što efektnije pomoglo ranjivim kategorija potrebno je da stručna komisija izabere kandidate, a u komisiji je i socijalni radnik. Unapređujemo tu saradnju, nadamo se da će biti bolja, a sve zbog ljudi kojima je pomoć neophodna“, dodaje Glišić.

Četiri stana za boravak lica

Srebrenica je među rijetkim opštinama koja će uskoro imati četiri stana za hitno zbrinjavanje osoba porodičnog nasilja i lica kojima je hitno potreban smještaj.

Glišić ističe da je u tom smislu radimo opremanje četiri garsonjere i jedne zajedničke prostorije u staroj školi u Skelanima čime će se trajno riješiti ovaj problem.

„Konkretno u slučaju porodičnog nasilja žrtve nemaju gdje da odu. Taj dan kada se prijavi i desi nasilje one se ne vraćaju u porodični dom. Kako nemamo hotela, ali i ograničena sredstva, ovo će biti od velikog značaja da se brzo i efikasno reaguje, ali i u drugim slučajevima požara i hitnog zbrinjavanja lica. Bitno je istaći da većina opština nema takav vid smještaja i da je ovo jedan ozbiljan iskorak“, kaže on.

Glišić je rekao da sve češće imaju prijave porodičnog nasilja koje su rezultat finansijske, moralne i svake druge krize u kojima Centar za socijalni rad ima ulogu u pronalaženju načina mirenja, dogovora, a prilikom razvoda u procesu dogovora preuzimanja odgoja djece, kao i pravima i obavezama supružnicima, načinu viđanja djece.

On ističe da je posao u Centru za socijalni rad veoma zahtjevan jer uposlenici se često identifikuju sa ljudima, susreću se sa tužnim i lošim životnim pričama što ostavlja veliki trag i na njih.

Glišić je pozvao sve nadležne institucije, od tužilaštva do lokalne zajednice da zajedno sarađuju u cilju što kvalitetnije podrške i pomoći ljudima kojima je njihova pomoć neophodna.

Budžet Centra za socijalni rad Srebrenica za 2022. godinu bio je oko 1,1 ,milion KM, imaju stalno zaposlenih i na određeno ukupno 10 radnika, a sredstva, pored Opštine Srebrenica, obezbjeđuje i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske.

(eSrebrenica)