U opštini Sokolac obilježen Dan početka proboja Solunskog fronta i Dan srpskog jedinstva

Na Spomenik solunskom dobrovoljcu na Sokocu, na kome su upisana imena 363 dobrovoljca, danas su položeni vijenci povodom obilježavanja Dana početka proboja Solunskog Fronta 1918. godine i Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave.

Milivoje Janković, član organizacionog odbora za obilježavanje ova dva istorijska datuma na Sokocu, rekao je novinarima da na ovo spomen-obilježje vijence tradicionalno polažu delegacije opštinskog Udruženja potomaka i poštovalaca dobrovoljaca u odbrambenim ratovima Srbije od 1912-1918. godine, SUBNOR-a i Boračke organizacije opštine Sokolac.

On je istakao da se i okupljanjem kod Spomenika solunskom dobrovoljcu na Sokocu proslavlja Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave – zajednički praznik ustanovljen na Svesrpskom saboru.

Janković je naveo da ima mnogo istorijskog materijala o proboju Solunskog fronta, između ostalog i zbornik radova „Rođeni da bi vječno živjeli“ kojim je obuhvaćeno oko 1.800 dobrovoljaca Sarajevsko-romanijske regije, među kojima i više od 1.000 dobrovoljaca sa platoa Romanije i više od 400 sa područja opštine Sokolac.

On je rekao da danas na području opštine Sokolac živi svega pet direktnih potomaka solunskih dobrovoljaca.

Prema njegovim riječima, na Spomeniku solunskom dobrovoljcu nedostaje jedan broj imena, jer, prema najnovijim podacima, sa područja ove opštine je bilo više od 400 dobrovoljaca, tako da ostaje obaveza da se dodatno upišu njihova imena.

Načelnik opštine Sokolac Milovan Bjelica rekao je da je 15. septembar – Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave jedan od najznačajnijih datuma u istoriji srpskog naroda.

On je naglasio da je ovo dan kada svi treba da pošalju poruku da će se maksimalno zalagati za očuvanje jedinstva srpskog naroda, kao i Srbije u njenim granicama i Republike Srpske u okviru Dejtonskog mirovnog sporazuma.

„Danas treba svi da istaknemo srpske zastave i da zaboravimo na podjele. I ne samo danas, nego i u budućnosti da se okupimo oko naše zastave, Srpske pravoslavne crkve i naših država Srbije i Republike Srpske, da se borimo za napredak i stabilnost na tim teritorijama“, poručio je Bjelica.

Spomenik srpskom dobrovoljcu postavljen je na Sokocu krajem 2008. godine po uzoru na obilježje srpskom ratniku koje se nalazi ispred Crkve Ružica na Kalemegdanu u Beogradu.